• header5
  • header4
  • header3
  • header2
  • header1
header55 header44 header33 header22 header11
estetik cerrahi

YANAK ESTETİĞİ NEDİR?

estetik cerrahi Yanaklarla ilgili yapılan bir kaç estetik ameliyat var.. Kısaca sıralıyayım..

1) Bişektomi (yanaktan yağ alma): Burada ayrıntısıyla anlatacağım. Tüm site zaten bu konu üzerine..

2) Yanak, boyun ve gıdı bölgesine liposuction uygulamak (yüz bölgesine yapılan liposuction): Bazen hastanın yüzünde, boynunda, gıdısında çok fazla yağ toplanıyor. Hatta boynu ile çenesi arasında sınır kalmıyor, hasta boyunsuz görünüyor. İşte o zaman yanaktan yağ alma ile birlikte mutlaka dışarıdan ciltaltı yağ dokusunu da alıyoruz. Bu aslında bildiğiniz vakumla yağ alma işlemidir, yani liposuction; ama normal liposuctiondan bir iki farkı vardır. Mesela boyun, yüz ve gıdı için özel üretilmiş kısa ve çok ince kanüller ile yapılır. Yüz, boyun ve gıdıya liposuction yapıldıysa ya yüz-boyun korsesi kullanılır yada bir kaç gün kalacak flaster bandaj yapılır. Yüz-boyun-gıdı liposuction ı yarım saati alır..

3) Gamze estetiği: Açık söyleyeyim, bunu yapmıyorum, yapılmasını da tavsiye etmiyorum. Ameliyattan hemen sonra kötü görünüyor, bir süre sonra düzeliyor, kısa bir süre sonra da gamze falan kalmıyor, kayboluyor gidiyor. Ülkemizde bunu yapan bir iki kişi var sadece..

4) Çene köşelerine yapılan botulinum toksin enjeksiyonları: Bu uygulama ile çene köşelerindeki çiğneme kası biraz incelir. Diş gıcırdatma, çene sıkma, çene eklemlerinde (kulak önlerinde) ağrı varsa bunlara iyi gelir. Masseter hipertrofisi varsa buna bir nebze iyi gelir ama tam anlamı ile masseter hipertrofisi ameliyatının alternatifi değildir; çünkü masseter hipertrofisi ameliyatında çene kemiğinin köşesi de törpülenir ve inceltilir, halbuki botulinum toksin enjeksiyonunda sadece masseter kası incelir, kemiğe bir etkisi olmaz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir, masseter kasına yapılan işlemler (botulinum toksin enjeksiyonu yada ameliyat), çene köşesine etkilidir. Bu alan, yanaktan yağ alma ile tamamen alakasızdır. Çene köşesine bu işlemlerin yapılmasını sadece, eğer hasta çene köşesinin fazla geniş olduğundan şikayetçi ise öneriyorum. Kısaca şöyle özetliyeyim, masseter kasına yapılan işlemler ile yanak yağının alınması farklı yerlere etki eder.. Aşağıya bir kaç fotoğraf koyuyorum, bu fotoğrafları inceleyiniz..

5) Masseter hipertrofisi ameliyatı: Bazen çene köşesindeki çiğneme kası çok gelişir, resmen pazu yapar. Erkeklerde genellikle bu büyük bir sorun olmasa da kadın hastalarda görünümü çok bozar, maskülen bir yüz ifadesine yol açar. Bu görünümü düzeltmek için ağız içinden girilerek çiğneme kasının bir kısmı çıkarılabilir, çene kemiğinin köşe kısmı torpülenebilir. Doğası gereği biraz travmatik bir ameliyattır. Çene köşesinde oluşan ödemin geçmesi aylar alır. Yukarıda yazdığım gibi yanaktan yağ alma ile farklı yerleri etkiler. Çene köşesi çok genişse, yanaktan yağ almaya ek olarak yapılabilir..

6) Yanaklara, elmacık kemikleri üzerine ve nasolabial oluklara yağ enjeksiyonu: Yüzde bazen bazı alanlarda doku hacmi azalır, yağ dokuda erime olur. Bu durumu düzeltmenin en doğru yolu eksik hacmi yerine koymaktır. Bunun da en doğal yolu yağ enjeksiyonudur. Bazen yanaktan yağ almaya ek olara yüzün bazı yerlerine de yağ enjekte etmek gerekebilir. Yüze yağ enjeksiyonunun bazı özellikleri vardır. Bazı bölgelere yağ enjeksiyonu yapmak risklidir, bazı bölgelerde yağı olabildiğince derin dokuya enjekte etmek gerekir, bazı bölgelerde ise yağı ne kadar az enjekte ederseniz o kadar doğal olur. Eğer yüze yağ enjeksiyonu gerekiyorsa doktorunuz size bu konuda ayrıntılı bilgi verecektir.

7) Çene ucuna implantla yada yağ enjeksiyonu ile büyütme yapılması: Yanaktan yağ aldıran hastalar sıklıkla ince ve oval bir yüz isterler. Bunun çaresi de yanaktan yağ almak + çene köşeleri çok genişse masseter bölgesine botulinum toksin enjeksiyonu (yada masseter hipertrofisi ameliyatı) + çene ucunun büyütülmesidir. Bu amaçla çene ucuna yağ enjeksiyonu yada silikon implant ile çene ucuna büyütme yapılabilir.

estetik cerrahi Yukarıdaki estetik girişimlerden en sık yapılanı bişektomidir.

estetik cerrahi Bu ameliyat ile yanakların serbest (arkası ağız boşluğuna denk gelen) kısmında küçülme olur. Ameliyattan önce nasıl olacağını kolayca test edebilirsiniz. Ayna karşısında yanaklarınızı hafifçe içeri çekin, işte sonucu hemen hemen gördünüz demektir.

estetik cerrahi Ameliyatta çıkan yağ doku genellikle ufak bir ceviz kadardır. Çıkan yağı bir enjektöre koyduğumuzda yaklaşık 3 cc. olduğu görülür. Parmaklarınızı yanağın içine ve dışına koyarsanız aslında çok kalın bir doku olmadığını ve çıkan 3 cc.lik yağın bu bölgede gerçekten ufalma sağlayacağını görürsünüz.

estetik cerrahi Çok nadiren çıkan yağ 1cc. kadar küçük hacimde olabilir.

estetik cerrahi Bazı kliniklerde bu ameliyatın etkisini artırmak için yanağa ağız içinden dikiş atıldığı ve yanağın içeri dikişle çekildiğini duyuyoruz. Bu son derece saçma bir uygulama olup, buna hiç gerek yoktur. Yanaktan ameliyatın tekniğine uygun alınan 3 cc. bichat yağ dokusu, yanakta hem yeteri kadar küçülme sağlar hem de aşırı çöküklük olmaz. Bugüne kadar benim pratiğimde böyle bir şeye (yanağı içeri çeken ekstra bir dikişe) ihtiyacı olan tek bir hasta olmadı..

BİŞEKTOMİ NEDEN GÜZEL SONUÇ VERİYOR?

estetik cerrahi Bence bişektomi kadınlarda ve erkeklerde farklı sonuçlar veriyor. Bunun sebebi anatomik yapı ve kadın-erkek arasındaki kemik yapıdaki farklar diye düşünüyorum.

estetik cerrahi Bişektomi yapılan erkeklerde yüz inceliyor, daha zayıf ve daha sağlıklı bir görüntüye sahip oluyorlar. Yanakların pofudukluğu gidiyor, çevresi hastanın kilo verdiğini düşünüyor...

estetik cerrahi Kadınlardaki etkisi ise daha dramatiktir. Kadınlarda yanaklar düzleşir, yada hafifçe çöker. Bu görüntü kadını 'daha yetişkin', 'daha seksi' gösterir. Bu tabirler hastaların tabirleridir. Dikkat ederseniz ünlü markaların mankenleri de hep yanakları düz yada hafifçe çökük mankenlerden seçilmiştir. Çökük yanakların daha 'yetişkin' bir ifade vermesinin sebebi, şiş, toplu yanakların çocuksu bir ifade vermesidir. Dikkat ederseniz 18-20 yaşındaki gençkızların yanakları topludur. Hatta buna 'Ergenin ablak surat görünümü' denir. Yanakların hafifçe çökmesi ve yüz ovalinin belirginleşmesi kadın hastalarda çok güzel bir etki yapar. Yüz germe yapılmış gibi, zayıflamış gibi bir etki yapar. Elmacık kemikleri belirginleşir; bu yüzden bişektomi yapılmış hastaların yakınları genellikle elmacık kemiği üzerine dolgu yapıldığını sanırlar.

estetik cerrahi Genç kız yüz tipi.. Yanaklar tombul.. Ablak yüz yapısı...

estetik cerrahi Yetişkin kadın yüz yapısı.. Yüz gergin, yanaklar ince... Hatta, hafifçe çökük yanaklar ve belirgin yüz ovali...

KADINLARDAKİ GİBİ ERKEKLERDE DE GÜZEL SONUÇ ALINIR MI?

estetik cerrahi Erkeklerde bu ameliyat yüzü inceltir. Eğer erkek hastada yanaklar dolu ise, gıdıda yağ toplanması varsa, hastanın boynu belirgin değilse, sadece yanaktan yağ alma tavsiye edilmez. Bu hastalarda mutlaka yanak, boyun ve gıdı bölgelerine liposuction da yapılmalıdır.

estetik cerrahi Erkek hastalar ameliyattan sonra yüz incelir, kişi kilo vermiş gibi daha sağlıklı görünür.

YAŞLILIKTA YÜZÜMDE ÇÖKME OLUR MU? YANAKTAN YAĞ ALDIRMANIN YAŞLILIKTA YÜZDE ÇÖKMEYE NEDEN OLACAĞI SÖYLENİYOR?

estetik cerrahi Bu ameliyat oldukça uzun zamandır tüm dünyada yapılan bir ameliyat. Bugüne kadar böyle bir kötü etkisi olsa bu konuda en azından bir makale yazılmış olurdu. Ben bu konuda tek makale okumadım. Kitaplarda da bu ameliyatın herhangi bir kötü etkisinden bahsetmiyor. Nedense hastalarımızdan bu soruyu sık sık duyuyoruz. Muhtemelen bu ameliyat konusunda bilgisi olmayan birileri internette böyle bir şeyler yazmış.

estetik cerrahi Resmen "bir deli kuyuya taş atmış, bin akıllı çıkaramamış" durumu.. Bu ameliyatın yaşlılıkta kötü bir etkisi olduğunu yazan bir makale varsa bana yollayınız. Yok böyle bir şey..
AMELİYATTAN SONRA YÜZÜMDE AŞIRI ÇÖKME OLUR MU? BU YAĞ TEKRAR OLUŞUR MU?

estetik cerrahi Öncelikle bişektomide yanaktan 3 cc. kadar yağ alındığını hatırlatayım. Bu miktar, ufak bir ceviz kadardır. Bazen hastalar daha fazla çıkarılsın, yanakları iyice çökük olsun istiyor. Bu olmaz; çünkü bişhat yağ yastıkçığı, 4-5 kolu olan, şakağa doğru uzanan, şekilsiz, kendi kılıfı olan bir yağ dokusudur. Yanaktaki kısmı zaten yaklaşık 3 cc. kadardır. Daha fazla almaya çalışmak yanağı daha da küçültmez. Bu yağ dokunun şakağa doğru devam eden kısmı alınır ve bu da şakağa doğru bir çökme yapar. Bu yüzden 5 cc. gibi miktarlarda alınmasını tavsiye etmiyorum.

estetik cerrahi Çok sorulan bir soru da bu yağın tekrar oluşup oluşmadığı. Kötü bir benzetme olacak ama bişektomi, bademcik aldırma yada bir parmağın kesilmesi gibi bir ameliyattır. Alınan yağ, kesilen parmak yada alınan bademcik gibi tekrar oluşmaz. Mümkün değildir. Eğer hasta eski haline dönmek isterse (ki böyle bir istek hiç almadık) yapılabilecek şey, yanaklara yağ enjeksiyonudur.

BEN YANAKLARIM İYİCE UFALSIN İSTİYORUM. BU AMELİYATTA 3cc. KADAR YAĞ ALINIYORMUŞ. BAZI CERRAHLAR 5 cc. YAĞ ALIYOR. İSTESEM 5 cc. YAĞ ALABİLİR MİSİNİZ?

estetik cerrahi Üstteki paragrafta anlattığım gibi ben yanaklardan 5 cc yağ alınmasını tavsiye etmiyorum. Bu miktar yanaklarda daha fazla küçülme sağlamaz, aksine şakaklara doğru bir çökme alanına yolaçar. Görüntü hoş olmaz. Bu yüzden siz isteseniz bile, yanaklardan 5 cc. yağ gelse de almıyoruz. Aldığımız yağın 3 cc. hacim ile sınırlı olmasına dikkat ediyoruz..

estetik cerrahi 2020 başında bir estetik cerrahi dergisinde yayınlanan bilimsel bir makalede bişektomide alınan yağ miktarları değerlendirilmiş ve vakalarda ortalama 3 cc. yağ çıkarıldığı gözlemlenmiş. Bizim de tecrübemiz yanaktan çıkarılan yağın 3 cc. civarında olması gerektiği şeklinde. Daha fazla yağ alınması (5 cc. gibi) daha iyi sonuç vermiyor; aksine bu sefer şakaklarda çöküklükler oluyor..

YANAK TOMBULLUĞU İLE MASSETER HİPERTROFİSİNİ KARIŞTIRMAYIN..

estetik cerrahi Bazı hastalar yanak tombulluğu ile masseter hipertrofisini karıştırıyor. Yüzünün genişliği aslında masseter kasının fazla gelişmiş olmasına bağlı olan, ama bişektomi isteyerek gelen hastalar oluyor. Bu hastalar masseter kasının tam olarak nereyi geniş gösterdiğini, yanak yağının tam olarak nereyi pofuduk gösterdiğini bilmiyorlar..

estetik cerrahi Masseter kası tam çene kemiğinin köşesinde bulunur. Masseter kasına botox yapmakla bu kas incelir. Diğer bir yöntem de masseter hipertrofisini ameliyatla gidermektir. Ameliyatla masseter kasından (iç yüzünden) ince bir dilim çıkarılır, çene kemiğinin köşesi kemik törpüsü ile törpülenir. Böylece çene köşesi incelir. Bu masseter kasını inceltme işlemleri tam olarak aşağıdaki fotoğraflarda işaretli bölgede incelme sağlar..

estetik cerrahi Bişektomi sırasında yanaktan alınan bichat yağ yastıkçığı yanağın orta kısmında yer alır. Bişektomi ile yanağın orta kısmında incelme olur. Hastanın yanakları toplu ise, pofuduk ise, bişektomi yapılması gerekir. Yüzün geniş görünmesinin sebebi çene köşesinde masseter kasının fazla gelişmiş olması ise masseter kasının inceltilmesi gerekir; bu da ya botox enjeksiyonu ile olur, yada ameliyatla masseter kası inceltilerek olur..

estetik cerrahi Kısaca özetlersek:

estetik cerrahi Çene köşesi geniş ise, masseter kasına botox enjeksiyonu yapılmalıdır (yada masseter inceltme ameliyatı yapılmalıdır)...

estetik cerrahi Yanaklar pofuduk ise, bişektomi ile yanakların fazla yağ dokusu alınmalıdır. Böylece yanaklar düzleşir, incelir..

AMELİYATTAN SONRA NASIL GÖRÜNECEĞİMİZİ BİLGİSAYARDA GÖREBİLİYOR MUYUZ?

estetik cerrahi Aslında ameliyattan önce nasıl görüneceğinizi size göstermek için bilgisayar simülasyonuna gerek yoktur. Direkt aynada kendiniz olası sonucu görebilirsiniz. Bişektomi böyle enteresan bir ameliyattır. Geçin aynanın karşısına, yanaklarınızı hafifçe içeri çekin. Yanaklarınızı hafifçe içeri çektiğinizde bu yanak içinde içeri göçen doku zaten dosdoğru bişat yağ yastıkçığıdır. Biz ameliyatta işte o dokuyu alıyoruz. Yani aynada yanaklarınızı hafifçe içeri çekerseniz tam olarak ameliyattan sonra elde edeceğimiz görüntüyü görürsünüz. Biz sadece ameliyatta o içeri çekilen yağ dokusunu cerrahi olarak çıkarıp sonucun kalıcı olmasını sağlıyoruz.

estetik cerrahi Geçin aynanın karşısına. Yanaklarınızı hafifçe içeri çekin. Sonuç hoşunuza giderse ameliyat olmanızı tavsiye ederim..

BU AMELİYATLA OVAL BİR YÜZ ELDE EDİLEBİLİR Mİ?

estetik cerrahi Bir çok bayan hasta sadece yanak yağlarının alınmasını değil, komple oval ve ince bir yüz yapısına sahip olmak istiyor.

estetik cerrahi Yanaktan yağ alma (bişektomi) ile yanaklarınız incelir, ama yüzün daha uzun görünmesi ve oval bir yapıya sahip olması için bu yeterli olmayabilir. Ek bazı girişimler yapmak gerekebilir.

estetik cerrahi Burada en sık yapılan işlem ufak bir çene ucu implantı ile çene ucunun büyütülmesi olabilir. Hasta mutlaka yüz yapısı açısındaan değerlendirilmeli ve çok abartılı olmayacaksa bu işlem yapılmalıdır. Yüz yapısı kısa, dörtgen kişilerde genellikle yanaklar dolgundur, çene köşeleri geniştir ve çene ucu kısadır. İşte, hastanın yüz yapısı bu şekildeyse yanak yağlarının alınması ve çene ucuna bir implant koyarak yüzün ovalleşmesi sağlanabilir. Hatta, geniş çene köşelerini inceltmek için de çene köşelerine botox yapılabilir. Botox, çene köşelerindeki çiğneme kaslarını gevşetir ve hacim kaybetmelerine yolaçar. Böylece çene köşeleri incelir. Tek kötü yanı botox'un etkisinin geçici olmasıdır. Botox'u 6 ayda bir yaptırmak gerekir..

estetik cerrahi Yukarıda bahsettiğim 3 işlem (bişektomi, çene ucu implantı ve çene köşelerine botox enjeksiyonu) birlikte yapılırsa oval bir yüz görünümü oluşturulabilir...


Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087