• header5
  • header1
  • header2
  • header3
  • header4
header55 header11 header22 header33 header44
estetik cerrahi

AMELİYATTAN SONRA...

Ameliyattan sonra...

İLK 1 GÜN: Ameliyattan sonra 1 gün kadar sulu gıda (yani tanesiz) yemelisiniz.. Ağız içindeki dikişler iyileşene kadar tanesiz, yoğurt, meyve suyu, muhallebi, püre gibi tanesiz gıdalar yemelisiniz. Yemeklerden sonra ağzınızı su ile çalkaladıktan sonra bir de gargara ile çalkalayınız. Ameliyatın ertesi günü akşam normal yemek yemeye başlayabilirsiniz.

İLK 2 GÜN: Ameliyattan çıkarken yanaklarınızda bandajlar olacak. Lütfen o bandajları oynamayınız ve 48 saat yanaklarınızda kalmasını sağlayınız. Yanaklardaki bandajlar ödem oluşmasını önlemek içindir. Eskiden hastalarımız yanaklarında bandajla taburcu olur, akşam eve gider dinlenir ve ertesi sabah sokağa çıkarken bandajları çıkarırdı. Bu şekilde bandajları 24 saat bile olmadan çıkarırsanız yanaklarınızda ödem oluşur. Yüzünüz şiş görünmez ama yanak yağlarının alındığı belli olmaz. Bu ödemin inmesi 6 aya kadar uzayabilir. Bandajları 2 tam gün (48 saat) tutan hastalarımızda ise yanaklarda çok az ödem oluşmakta ve ameliyatın etkisi 1-1.5 ayda oturmaktadır. Ameliyattan hemen sonra evde duş alabilirsiniz ama yanaklardaki bandajlar ıslanmamalı. Ayrıca duş alırken çok sıcak su ile duş almayın, buhar oluşursa bandajlar çıkabilir.

İLK 5 GÜN: İlk beş gün reçete edilen antibiyotiği kullanın ve yemeklerden sonra gargara yapın. Antibiyotiği sabah akşam birer tane almanız gerekir. Gargarayı (ağız dezenfektanı) ise yemeklerden sonra, ağzınızı su ile çalkaladıktan sonra yapmanız iyi olur. Bu ilk 5 gün içinde dişlerinizi fırçalamamanız iyi olur. İlk günlerde diş fırçalamak, yanakların iç tarafındaki dikişleri zorlayabilir; bu yüzden ilk beş gün diş fırçalamayın, ağız hijyenini su ve gargara ile sağlayın..

estetik cerrahi Ameliyatın cerrahi kısmı aslında 10-20 dakikada biter. Serum takılıp narkoz verilmesi ve ameliyattan sonra narkozun bitirilmesi vs, hepsi yaklaşık 1 saat sürer...

estetik cerrahi Ameliyattan sonra yanaklarınızda bandajlar olacak. Bu bandajların 2 gün çıkarılmaması gerekir. İki gün sonra bandajlar çıkarılabilir. Bu iki gün içinde hasta boynundan aşağısını yıkayabilir ama yüz bölgesinin ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca duş alırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir, yoksa duşda oluşacak buhar yüzünden yanaklardaki bandajlar çıkabilir.

estetik cerrahi Hasta, ameliyattan sonra 3-4 saat ayılması (narkozdan kurtulması) için servisde yatırılır. Ayıldıktan sonra akşam taburcu olabilir; gece hastanede yatmasına gerek yoktur. Genellikle ameliyatlarımı sabah yaptığımdan (saat 09:00-10:00 gibi ameliyatı yapmışsak), ameliyattan sonra hasta iyice ayıldıktan sonra akşam saat 16:00 gibi taburcu olabilir. Başka bir şehirden yada yurtdışından gelen hastalar, saat 21:00-22:00 gibi uçakla ülkelerine / şehirlerine dönebilirler...

estetik cerrahi Yanakların iç kısmında dikişler olduğundan 24 saat kadar katı gıda yenmemesi gerekir. Yoğurt, çorba, meyve suyu, muhallebi gibi tanesiz, sıvı ve ılık gıdalar alınabilir. Hasta her yemek yedikten sonra su ve gargara ile ağzını çalkalamalıdır.

estetik cerrahi Ertesi gün normal gıda yenmeye başlanabilir. Gargara 5 gün yapılmalıdır. Reçete edilen antibiyotik de sabah akşam birer tablet alınır ve 5 gün de biter.

estetik cerrahi Yanaklara konan bandajların amacı, yanak bölgelerinde oluşacak şişliği önlemektir. Yine de az miktarda ödem oluşur ama bu sokağa çıkmanızı önleyecek kadar fazla değildir. Ameliyatın ertesi günü sokağa çıkabilirsiniz, yanaklarınızdaki bandajlar dışında öyle fazla bir şişlik olmaz. Ama iki gün sonra bandajları çıkardığınızda az da olsa bir ödem olduğunu göreceksiniz. Bu az miktarda ödem, ameliyat sonucunun farkedilmesini önler. Yüzünüz şiş görünmez ama ameliyatta yağın alınmasının etkisini bu az miktarda ödem yüzünden hemen göremezsiniz.. Ameliyattan 3-5 hafta sonra bu ödem çözülmüş olur ve ameliyatın sonucunu net şekilde görürsünüz..

estetik cerrahi Yüzdeki ödemi azaltmak, minimum olmasını sağlamak için yapılabilecek bir diğer şey de ameliyattan sonra baş kısmının yüksek tutulmasıdır. Önerim, yatarken sırtınıza büyük bir kaç yastık koyun ve hafifçe oturur gibi yatın. Böylece yüzde oluşacak ödem büyük oranda önlenir.

estetik cerrahi Genellikle 3-4 hafta sonunda ameliyatın sonucunu tam olarak görebilirsiniz. Bu süre içinde yanakların iç kısmındaki dikişler de düşmüş olur...


Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087